- Trang chủ ›
- So sánh sản phẩm
Web smart Fast Ethernet Media Converter Planet FST-802S35
2,300,706₫
| Standards | IEEE 802.3 10BASE-T IEEE 802.3u 100BASE-TX and 100BASE-FX |
| Copper Port |
1 x 10/100BASE-TX port, auto-negotiation, auto-MDI-MDI-X |
| Optical Port | 1 x 100BASE-FX |
| Fiber Connector |
FST-801: ST / Multi-mode -- 2km FST-802: SC / Multi-mode -- 2km FST-802S15: SC / Single Mode -- 15km FST-802S35: SC / Single Mode -- 35km FST-802S50: SC / Single Mode -- 50km FST-806A20: WDM SC / Single Mode -- 20km FST-806B20: WDM SC / Single Mode -- 20km FST-806A60: WDM SC / Single Mode -- 60km FST-806B60: WDM SC / Single Mode -- 60km |
| Optical Wavelength |
FST-801: 1310nm FST-802: 1310nm FST-802S15: 1310nm FST-802S35: 1310nm FST-802S50: 1310nm FST-806A20: TX: 1310nm, RX: 1550nm FST-806B20: TX: 1550nm, RX: 1310nm FST-806A60: TX: 1310nm, RX: 1550nm FST-806B60: TX: 1550nm, RX: 1310nm |
| Maximum Launch Power (dBm) |
FST-801: -14 FST-802: -14 FST-802S15:0 FST-802S35:-8 FST-802S50:0 FST-806A20:-8 FST-806B20:-8 FST-806A60:0 FST-806B60:0 |
| Minimum Launch Power (dBm) |
FST-801: -20 (62.5/125µm), -23.5 (50/125µm) FST-802: -20 (62.5/125µm), -23.5 (50/125µm) FST-802S15: −20 FST-802S35: -15 FST-802S50:-5 FST-806A20:-14 FST-806B20:-14 FST-806A60:-5 FST-806B60:-5 |
| Receive Sensitivity (dBm) |
FST-801: -31.8 FST-802: -31.8 FST-802S15: -32 FST-802S35:-34 FST-802S50: -35 FST-806A20:-31 FST-806B20:-31 FST-806A60:-34 FST-806B60:-34 |
| Maximum Input Power (dBm) |
FST-801: -14 FST-802: -14 FST-802S15:0 FST-802S35:0 FST-802S50:0 FST-806A20:0 FST-806B20:0 FST-806A60:0 FST-806B60:0 |
| Speed |
Ethernet: 10/20Mbps for half / full-duplex Fast Ethernet: 100/200Mbps for half / full-duplex |
| Maximum Forward Packet Size | 1600Bytes |
| DIP Switch |
DIP-1: Fiber full / half duplex mode DIP-2: Copper forced mode / auto-negotiation mode DIP-3: Copper speed 10Mbps / 100Mbps DIP-4: Copper full / half duplex mode DIP-5: Fiber LLR (Link Loss Return) enable / disable DIP-6: Fiber LLCF(Link Loss Carry Forward) enable / disable |
| LED Indicator |
System: PWR TP: LNK/ ACT, FDX/ COL, 100 FX: LNK/ ACT, FDX/ COL |
| Power Input | DC 5V, 2A |
| Power Consumption | 6.2 watts/ 21 BTU (maximum) |
| Dimensions (W x D x H) | 94 x 81 x 26 mm |
| Cable |
10BASE-T: 2-pair Cat3, 4, 5 UTP cable, up to 100 meters 100BASE-TX: 2-pair Cat5 UTP cable, up to 100 meters 100BASE-FX: -50/ 125μm or 62.5/ 125μm multi-mode fiber cable, up to 2km - 9/ 125μm single-mode cable, providing long distance of 15/20/35/50/60km |
| Operating Environment | 0~50 degrees C, 5~90% RH |
| Storage Environment | -10~70 degrees C, 5~90% RH |
| Emission | FCC Class B, CE mark |
| Weight | 0.22kg |
Web smart Gigabit Ethernet Media Converter Planet GST-805A
1,750,980₫
| Standards |
IEEE 802.3, 10Base-T
IEEE 802.3u, 100Base-TX IEEE 802.3ab, 1000Base-T IEEE 802.3z, 1000Base-SX/LX IEEE 802.3ah OAM |
| Port |
1 x 10/100/1000Base-T port,
1 x 1000Base-SX/LX port |
| Optic Interface |
GST-802 / GST-802S: SC
GST-805A: SFP GST-806A15 / GST-806B15 / GST-806A60 / GST-806B60: WDM |
| Optic Wavelength |
GST-802: 850nm
GST-802S: 1310nm GST-805A: N/A GST-806A15: TX:1310nm / RX:1550nm GST-806B15: TX:1550nm / RX:1310nm GST-806A60: TX:1310nm / RX:1550nm GST-806B60: TX:1550nm / RX:1310nm |
| Launch Power(dBm) Max. |
GST-802: -4 dBm
GST-802S: -3 dBm GST-805A: N/A GST-806A15: -3 dBm GST-806B15: +5 dBm GST-806A60: -3 dBm GST-806B60: +4 dBm |
| Launch Power(dBm) Min. |
GST-802: -9.5 dBm
GST-802S: -9.5dBm GST-805A: N/A GST-806A15: -9 dBm GST-806B15: 0 dBm GST-806A60: -9 dBm GST-806B60: -1 dBm |
| Receive Sensitivity |
GST-802: -13.5 dBm
GST-802S: -14.4 dBm GST-805A: N/A GST-806A15: -21 dBm GST-806B15: -25 dBm GST-806A60: -21 dBm GST-806B60: -25 dBm |
| Maximum Input power |
GST-802: -18 dBm
GST-802S: -20 dBm GST-805A: N/A GST-806A15: -3 dBm GST-806B15: -3 dBm GST-806A60: -2 dBm GST-806B60: -2 dBm |
| Speed Twisted-pair |
10/20Mbps for Half / Full-Duplex
100/200Mbps for Half / Full Duplex 2000Mbps for Full-Duplex |
| Speed Fiber-optic | 2000Mbps for Full-Duplex |
| Cable Twisted-pair |
10Base-T: 2-pair UTP Cat. 3,4,5, up to 100 m
100Base-TX: 2-pair UTP Cat. 5, up to 100 m 1000Base-T: 4-pair STP Cat 5 up to 100m |
| Cable Fiber-optic Cable |
• 50/125μm or 62.5/125μm multi-mode fiber cable, up to 220/550m.
• 9/125μm single-mode cable, provides long distance for 10/20/30/40/50/70/120km (vary on fiber transceiver or SFP module) |
| LED Indicator |
• PWR (Green)
• TP: 1000, LINK/ACT • Fiber: LINK/ACT |
| DIP Switch | Fiber (Auto-negotiation / Manual), LFP (Disable / Enable) |
| Power Consumption | 3.1 Watts / 10BTU (maximum) |
| OAM | TS-1000, IEEE 802.3ah terminal |
| Jumbo Frame size | 9K |
| V | DC 5V / 2A |
| Dimension (W x D x H) | 81 x 94 x 26 mm |
| Operating Environment | Temperature: 0~50 Degree C; Humidity: 5~90% non-condensing |
| Storage Environment | Temperature: -40~70 Degree C; Humidity: 5~90% non-condensing |
| Emissions | FCC Class A, CE Class A |

(




